top
logo

Menu

Wybory

Losowy obraz

Archiwum

Fundusze unijne


Start Aktualności Ostanie pożegnanie śp. Profesora Krzesława Stokłosy

To jest archiwalna wersja serwisu "Wirtualna Zawoja"

Aktualna wersja dostępna na www.zawoja.pl


 

Ostanie pożegnanie śp. Profesora Krzesława Stokłosy PDF Drukuj Email
Wpisany przez UG Zawoja   
Piątek, 27 Styczeń 2012 15:01
W sobotę 28 stycznia o godz. 14.00 kościele w Zawoi Centrum pożegnaliśmy śp. prof. dra hab. Krzesława Stokłosę,  nieodżałowanego miłośnika i sympatyka  Zawoi oraz Babiej Góry, Honorowego Obywatela Zawoi.

Prof. dr hab. Krzesław  Stokłosa, zawodowo związany  z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie oraz Politechniką Rzeszowską, swoją „przygodę z Zawoją” rozpoczął  jeszcze przed II wojną  światową, bo w 1937 roku. Był świadkiem wymarszu polskich oddziałów wojskowych pod wodzą gen. Maczka do walki z Niemcami. W czasie II wojny światowej walczył w szeregach Armii Krajowym  w Beskidzie Średnim.
Po wojnie, ukończeniu studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim, a potem zdobyciu kolejnych stopni naukowych i podjęciu działalności naukowej i dydaktycznej , zaraził swoja pasją wielu studentów. Zorganizował dla nich wiele wyjazdów do Zawoi i na Babią Górę. Organizował również letnie obozy w Zawoi i Zubrzycy Górnej.

Profesor działał wiele lat w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym, przewodniczył Komisji ds. Szlaków Turystycznych i nazewnictwa miejscowego. Był w Komitecie Organizacyjnym i jednym z inicjatorów budowy Muzeum Turystyki Górskiej na Makowych Szczawinach oraz jego pierwszym kustoszem w latach 1966 -70. Doskonale znał Zawoję, angażował się w życie i działalność miejscowych szkół i społeczności lokalnej. Na Babiej Górze był osobiście ponad 500 razy, przede wszystkim w celach związanych z działalnością naukową, dydaktyczną  i społeczną.

Był także jednym z pomysłodawców utworzenia w Zawoi Liceum Ogólnokształcącego, przewodniczył Społecznemu Komitetowi powołania i organizacji Babiogórskiego Liceum Ekonomiki i Organizacji Turystyki. Osobiście opracowywał programy autorskie oraz angażował do ich opracowywania kadrę uczelni krakowskich. W pierwszych latach funkcjonowania Liceum ściśle współpracował z dyrekcją  i kadrą nauczycielską, organizował spotkania z pracownikami naukowymi, co miało niebagatelny wpływ na prestiż szkoły.
Wspierał działalność Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich. Za swoje zaangażowanie został odznaczony „Laurem Babiogórskim” I i II stopnia.

W 2009 roku Rada Gminy nadała Panu profesorowi tytuł Honorowego Obywatela Gminy Zawoja.  8 października  2009 roku  w uroczystości wręczenia tego tytułu uczestniczyło wielu mieszkańców Zawoi i Skawicy.

Mieszkańcy traktowali bowiem Profesora jako swojego wielkiego przyjaciela. Był wielkim człowiekiem, wielkiego formatu naukowcem, wielkiej klasy społecznikiem, a jednocześnie ciepłym i bezpośrednim, przyjaźnie nastawionym do ludzi i otoczenia człowiekiem. Ciepły i bezpośredni w kontaktach międzyludzkich nikomu nie odmówił pomocy.
 
Ostatnie lata spędził w ukochanej Zawoi, do której na stałe przeniósł się na emeryturze.
 
Mawiał, że właśnie tutaj: w Zawoi, w okolicach Babiej Góry czuje się najlepiej, ładuje akumulatory i odpoczywa. Bardzo sobie cenił przyjaźń ludzi, podziwiał ich, doceniał nasze góralskie przywiązanie do wiary, tradycji, natury i przyrody.


Zmieniony: Niedziela, 29 Styczeń 2012 12:02
 

Pod Diablakiem

WIOSNA 2012

Video z Zawoi

 
 Zobacz więcej filmów na:
Zawoja.TV

bottom
top

Wiadomości Urzędu Gminy

Ostanio modyfikowane

Najnowsze wiadomości

Podgląd forum


bottom

© 2009 Wirtualna Zawoja - BCK w Zawoi - Design & Hosting: pmArt.pl