top
logo

Menu

Wybory

Losowy obraz

Archiwum

Fundusze unijne


Start Aktualności Nie tylko Mosorny Groń - prywatyzacja PKL

To jest archiwalna wersja serwisu "Wirtualna Zawoja"

Aktualna wersja dostępna na www.zawoja.pl


 

Nie tylko Mosorny Groń - prywatyzacja PKL PDF Drukuj Email
Wpisany przez UG Zawoja   
Wtorek, 13 Marzec 2012 21:00
Od kilku miesięcy mówi się o zamierzanej prywatyzacji Polskich Kolei Linowych S.A, do których należy także „Mosorny Groń”. Nie ma jeszcze wprawdzie ostatecznej decyzji prywatyzacyjnej na szczeblu rządowym, ale wójtowie i burmistrzowie miejscowości,  na terenie których PKL prowadzi interesy, od kilku miesięcy aktywnie włączyli się w proces przygotowań do zapowiadanych zmian. Wszystko po to, aby w optymalny sposób zabezpieczyć interesy gmin. Obecnie sporo już zostało ustalone. Po pierwsze – na obecnym etapie Zawoja tworzy konsorcjum gmin z Krynicą, Szczawnicą i Czernichowem. Te cztery gminy wynegocjowały dla siebie dobre warunki ze słowacką firmą Tatra Mountain Resorts (TMR), który najprawdopodobniej kupi PKL i będzie jednocześnie inwestorem, m.in. w Zawoi.
Po drugie – odrębny kierunek obrały Zakopane i Kościelisko - te gminy chcą emitować obligacje.

Tadeusz Chowaniak, wójt Zawoi, który jest jednym z inicjatorów i uczestników spotkań wójtów i burmistrzów gmin z PKL-owskimi kolejami, jest zadowolony z przebiegu negocjacji i dotychczasowych ustaleń. Konsorcjum czterech wspomnianych gmin, m. in. Zawoja, podpisały porozumienie z TMR, które gwarantuje realny wpływ na poczynania nowego właściciela i zabezpieczenie rozwoju bazy narciarskiej za pieniądze inwestora.

- Ustalenia z TMR są następujące: jeżeli zostanie ogłoszona prywatyzacja to każda z gmin wykłada kwotę 100 tys. zł. To taki symboliczny wkład gotówkowy z naszej strony. Tym samym stajemy się akcjonariuszami. Aby dokonać jakiejkolwiek zmiany: nazwy, siedziby, albo zamknąć kolej, obligatoryjna jest zgoda wszystkich akcjonariuszy. Mielibyśmy zatem zastrzeżone prawo do decyzji. Każda z gmin porozumienia (Zawoja, Szczawnica, Krynica, Czernichów) zainteresowanych kwestią prywatyzacji przygotowała także plan remontów i inwestycji, które powinny być wykonane na jej terenie w ciągu dwóch lat po zakończeniu procesu prywatyzacji. Poczynione zostały uzgodnienia środowiskowe do tych planów. Każda gmina negocjowała swój pakiet inwestycyjny. Dla Zawoi wygląda on następująco: w pierwszej kolejności chodzi o budowę dwóch kolei linowych: Zawoja Morgi – Polana Zimna Dziura – Mosorny Groń (długość 1840 m) oraz Zawoja Mosorne (Trzy Mostki) – Mosorny Groń (długość 670 m). Wówczas, istniejąca już kolej na Mosorny Groń byłaby jednym z elementów stacji narciarskiej. Oprócz tego w Zawoi Morgi wybudowany miałby zostać czterogwiazdkowy obiekt hotelowo – konferencyjny dla kilkuset osób. Te inwestycje planuje się przeprowadzić w ciągu dwóch lat od ewentualnego zakupu PKLu, natomiast do roku 2018 zamierza się wybudować Kolej Linową (gondolę) Mosorny Groń – Hala Śmietanowa (długość 1410 m) oraz Kolej Linową  Zawoja Morgi – Wełczoń (długość 1500 m) i Zawoja Wełcza – Wełczoń (długość 770 m). Te inwestycje łącznie dałyby Zawoi 15 km bardzo atrakcyjnych tras zjazdowych – podkreśla wójt Tadeusz Chowaniak.

- Jeżeli stałoby się tak, że inwestor nie dotrzyma ustaleń, płaci 25 mln zł odszkodowania na rzecz gminy. Takie są ustalenia na dzisiaj. Sumując: jeżeli dojdzie to prywatyzacji, zakładanej obecnie, to dzięki działaniom podjętym w ostatnim czasie zyskujemy: dynamiczny rozwój bazy turystycznej w Zawoi, mamy realny wpływ na decyzje nowego właściciela, na to co stanie się z obiektami PKL –u, jesteśmy liczącym się dla niego partnerem, nie obciążamy długu publicznego obligacjami; mówiąc po prostu – cała idea działań skupia się do tego, że mamy atrakcyjne inwestycje bez wydawania dużych pieniędzy z budżetu gminy. Gmina – co bardzo ważne – staje się współwłaścicielem gigantycznego majątku i firmy ze znakomitą marką za jedyne 100.000 zł kapitału z pełnym prawem głosu w sprawie rozwoju, co niebawem ma być potwierdzone umową przyszłych akcjonariuszy – tłumaczy  wójt.

Warto nadmienić jeszcze, iż 7 lutego br. podczas spotkaniu z Marią Wasiak, prezesem zarządu PKP S.A. (obecny właściciel akcji PKL S.A.) wójtów zapewniono, że w marcu tego roku ogłoszony zostanie definitywny termin składania ofert publicznych w ogłoszonym prospekcie emisyjnym zbycia 100% udziałów PKL SA. Ma też nie dojść do wyłączenia żadnej stacji ze struktur PKL-u, o co zabiegało Zakopane w kwestii wyłączenia Kasprowego Wierchu.

Wójtowie nie ukrywają, że na tym etapie można mówić o dużym sukcesie gmin:  – Jeżeli to wszystko zostanie ułożone w ten sposób, jak na to wygląda obecnie, to będzie naprawdę wielka sprawa. To były twarde, trudne, bardzo męczące i profesjonalne  negocjacje; czasami wielogodzinne,  całodniowe. Odbywały się w różnych miastach i na różnych poziomach, od ministerialnego poczynając, a na poszczególnych gminach konsorcjum kończąc. Ale wszystko wskazuje na to, że warto było. Teraz czekamy na decyzje – dodaje wójt Zawoi.


Tatra Mountain Resorts (TMR) – właściciel  wyciągów i hoteli na Słowacji, właściciel Tatralandii na Słowacji – wielkiego kompleksu rekreacyjnego na Słowacji, nastawionego na rozrywki wodne. TMR jest także właścicielem stacji telewizyjnej i prowadzi interesy w zakresie dystrybucji energii. Wartość księgowa kapitału spółki wg KRS to 227 mln euro; inwestycje tej firmy w Polsce w najbliższych latach mają sięgnąć 90 mln euro.


 
Zmieniony: Środa, 14 Marzec 2012 02:22
 

Pod Diablakiem

WIOSNA 2012

Video z Zawoi

 
 Zobacz więcej filmów na:
Zawoja.TV

bottom
top

Wiadomości Urzędu Gminy

Ostanio modyfikowane

Najnowsze wiadomości

Podgląd forum


bottom

© 2009 Wirtualna Zawoja - BCK w Zawoi - Design & Hosting: pmArt.pl