top
logo

Menu

Wybory

Losowy obraz

Archiwum

Fundusze unijne


Start Aktualności Babiogórski Uniwersytet

To jest archiwalna wersja serwisu "Wirtualna Zawoja"

Aktualna wersja dostępna na www.zawoja.pl


 

Babiogórski Uniwersytet PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Środa, 16 Maj 2012 08:38
Gmina Zawoja podpisała umowę o współpracy z Polską Akademią Umiejętności. W ramach tej współpracy będą organizowane odczyty prowadzone przez naukowców z PAU.
Na pierwszy odczyt, który wygłosi prof. dr hab. Jan Machnik, zapraszamy 25 maja br. o godz. 18.00 w Sali widowiskowej Babiogórskiego Centrum Kultury w Zawoi Centrum.
Temat odczytu: „Trzcinica – Karpacka Troja”  (Fortyfikacje z III/II tysiąclecia przed Chrystusem na północnym przedpolu Karpat).

Prof. dr hab. Jan Machnik, znany polski archeolog, urodził się 20 września 1930 roku.
Archeologię studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz na Uniwersytecie Poznańskim, gdzie w 1955 r. uzyskał tytuł magistra historii kultury materialnej, broniąc pracę Osada wczesnośredniowieczna w Igołomii koło Krakowa. Bezpośrednio po studiach rozpoczął pracę w Zakładzie Archeologii Małopolskiego Instytutu Historii Kultury Materialnej w Krakowie. W następnych latach zajął się problematyką schyłku neolitu i początków epoki brązu w Europie środkowej, broniąc pracę doktorską Studia nad kulturą ceramiki sznurowej w Małopolsce. W latach 1966-1990 kierował Zakładem Archeologii Małopolski Instytutu Historii Kultury Materialnej w Krakowie, a później Instytutem Archeologii i Etnologii PAN w Krakowie. Od 1968 r. był wykładowcą UJ, a od 1976 r. profesorem tej uczelni. Od 1990 członek Międzynarodowej Unii Nauk Pre- i Protohistorycznych (UISPP). Od 1992 członek PAU, obecnie w zarządzie tej instytucji. Od 1966 redaktor Sprawozdań Archeologicznych. Prowadził prace wykopaliskowe w Polsce, na Słowacji, Ukrainie, a także we Francji. Wykładowca w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Autor wielu ważnych publikacji naukowych.
Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 29 września 2011 r. "za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej, za osiągnięcia w działalności dydaktycznej i społecznej" został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Zmieniony: Środa, 16 Maj 2012 08:41
 

Pod Diablakiem

WIOSNA 2012

Video z Zawoi

 
 Zobacz więcej filmów na:
Zawoja.TV

bottom
top

Wiadomości Urzędu Gminy

Ostanio modyfikowane

Najnowsze wiadomości

Podgląd forum


bottom

© 2009 Wirtualna Zawoja - BCK w Zawoi - Design & Hosting: pmArt.pl