top
logo

Menu

Wybory

Losowy obraz

Archiwum

Fundusze unijne


Start Wiadomości 2011 Szwedzi w Zawoi – Program „Uczenie się przez całe życie”.

To jest archiwalna wersja serwisu "Wirtualna Zawoja"

Aktualna wersja dostępna na www.zawoja.pl


 

Szwedzi w Zawoi – Program „Uczenie się przez całe życie”. PDF Drukuj Email
Wpisany przez GCKPiT w Zawoi   
Piątek, 30 Grudzień 2011 10:51
 W dniach od 29 listopada do 5 grudnia 2011 roku Zespół Szkół nr 1 w Zawoi Centrum gościł 20 uczniów i 4 nauczycieli z partnerskiej szkoły z Kungshamn. Podczas tego pobytu był realizowany program pierwszej wymiany uczestników projektu „Cztery pory roku po obu stronach Bałtyku”.
Przygotowania
Przygotowując się do tej wizyty uczestnicy projektu poznają podstawy języka szwedzkiego, doskonalą umiejętności posługiwania się językiem angielskim, odbywają się spotkania z rodzicami uczestników projektu oraz trwają prace nad programem wizyty.

Sztorm na Bałtyku opóźnia przyjazd
Wszystko gotowe na przyjazd gości, a na Bałtyku sztorm, żegluga wstrzymana. Na szczęście uczucie niepokoju mija dość szybko i nasi partnerzy docierają cało i zdrowo.

Powitanie
29 listopada witamy gości ze Szwecji w Hali Widowiskowo – Sportowej. Wszyscy są bardzo podekscytowani. Szwedzi po raz pierwszy w Polsce, pełni obaw wynikających ze stereotypów na temat naszego kraju. My – jak to gospodarze chcemy, aby dobrze czuli się w naszych domach, szkole i środowisku.

Współpraca
Integrujemy się podczas wspólnych lekcji historii, muzyki, religii, matematyki, chemii i języka angielskiego. Rozgrywamy mecze piłki siatkowej i koszykówki, poziom wyrównany. Okazją do bliższego poznania jest zabawa przy muzyce polsko – szwedzkiej. ABBA ciągle się podoba.

Polacy nie gęsi i swój język mają , ale Szwedzi też
Największym wyzwaniem jest porozumiewanie się. Po polsku się nie da, po szwedzku też. Na szczęście uczymy się angielskiego. Teraz zrobimy z tego użytek. Jednak swobodna konwersacja w języku angielskim sprawia trudności. Perspektywa czerwcowego wyjazdu do Szwecji mobilizuje do doskonalenia tej umiejętności.

Jedzenie zbliża ludzi narody
Mamy goszczące szwedzką młodzież wykazują się kunsztem kulinarnym. Goście chętnie jedzą i chwalą polska domową kuchnię.

Polska, Małopolska, Zawoja
Polskę w pigułce uczestnicy wymiany z Kungshamn poznają podczas zorganizowanych przez gospodarzy „ Dni Polski ” . Biorąc udział wraz ze swoimi polskimi kolegami w drużynowym konkursie wiedzy o Polsce, poznają jej obszar, symbole narodowe, sławnych Polaków, potrawy regionalne, śpiewają piosenki ludowe i doskonale radzą sobie z wymawianiem tzw. „łamańców językowych”. Kolejne dni pobytu wypełnia zwiedzanie Zakopanego, Auschwitz, Wieliczki i Krakowa. Podziwiają zabytki, poznają historię, kulturę, tradycje i robią zakupy.

Pożegnanie
Czas pierwszej wymiany dobiega końca. Padają serdeczne słowa podziękowania ze strony szwedzkich gości, wpisy do pamiątkowej księgi, błyskają flesze aparatów fotograficznych. Daje się zauważyć więź, która nawiązała się między uczestnikami projektu z Kungshamn i Zawoi. Na koniec zagrała i zaśpiewała nasza niezawodna „ Juzyna ”.

Podziękowania
Organizatorzy pierwszej wymiany szkół partnerskich dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do prawidłowego przebiegu tej wizyty: rodzicom goszczącym młodzież szwedzką w swoich domach, rodzicom, którzy przygotowali domowe wypieki dla uczestników zabawy integracyjnej, BPN, GCKPiT i władzom Gminy Zawoja za przygotowanie materiałów promujących nasz region, Juzynie za oprawę muzyczną oraz wszystkim, którzy wierzą w powodzenie tego projektu.
Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej.Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.


Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej.Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną
 

 

Zmieniony: Piątek, 30 Grudzień 2011 18:18
 

Pod Diablakiem

WIOSNA 2012

Video z Zawoi

 
 Zobacz więcej filmów na:
Zawoja.TV

bottom
top

Wiadomości Urzędu Gminy

Ostanio modyfikowane

Najnowsze wiadomości

Podgląd forum


bottom

© 2009 Wirtualna Zawoja - BCK w Zawoi - Design & Hosting: pmArt.pl